W tym miejscu robimy obiektywny przegląd wszystkich atrakcji Sandomierza, włączając w to oczywiście zabytki, z których Sandomierz jakby nie było przecież słynie. Podajemy, gdzie warto pójść, co zwiedzić, co zobaczyć, by później brzydko się nie rozczarować. Z tym obiektywizmem to nieco przesada. Przegląd jest bardziej subiektywny. Po prostu wsłuchaliśmy się w głosy turystów. To nic innego jak odzwierciedlenie ich słów. To w zasadzie ich opinie na temat tego, co w Sandomierzu można oglądać i gdzie pójść.

Przeczytaj więcej: >> Sandomierz, jedno z najstarszych miast w Polsce

Podziemna Trasa Turystyczna

Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu, widok na chodnik Leszka Czarnego

Podobno największa atrakcja turystyczna Sandomierza do tego stopnia, że po liczbie turystów, którzy przeszli podziemiami wylicza się ile średnio w roku turystów odwiedziło Sandomierz. Na temat, czy to największa atrakcja, głosy są jednak podzielone.

Add a comment

Czytaj więcej: Podziemna Trasa Turystyczna

Brama Opatowska

Brama Opatowska, widok od ulicy Opatowskiej

Bardzo fajne miejsce. Na szczycie Bramy Opatowskiej jest taras widokowy z którego rozciąga się przepiękna panorama Sandomierza. To miejsce jest naprawdę warte odwiedzenia nawet, gdy jest niepogoda. Poza tym, Brama Opatowska jest najdłużej czynnym zabytkiem w sezonie.

Add a comment

Czytaj więcej: Brama Opatowska

Rejs statkiem po Wiśle w Sandomierzu

Rejs statkiem po Wiśle w Sandomierzu

Rejs statkiem po Wiśle w Sandomierzu to jedna z najprzyjemniejszych atrakcji dostępnych dla turystów w Sandomierzu. Do rejsu może zniechęcać pewna odległość od Rynku Starego Miasta do bulwaru nad Wisłą, gdzie cumują statki. Warto pokonać odległość, piechotę około kwadrans, by popłynąć statkiem i obejrzeć Sandomierz od strony Wisły. Naprawdę warto.

Add a comment

Czytaj więcej: Rejs statkiem po Wiśle w Sandomierzu

Zbrojownia rycerska

Zbrojownia rycerska w Sandmierzu

To jedno z najbardziej pozytywnych miejsc w Sandomierzu. Zbrojownia rycerska to miejsce w którym można obejrzeć zbroje z różnych epok, sprzęt rycerski: hełmy, kolczugi, kusze, łuki, czyli wszystko, co służyło w różnych epokach do walki z przeciwnikiem. Najfajniejszym jednak w zbrojowni jest rycerz Łukasz. Gość stworzony do tego miejsca.

Add a comment

Czytaj więcej: Zbrojownia rycerska

Bazylika katedralna

Widok na ołtarz główny w sandomierskiej katedrze

Sandomierska katedra jest najpiękniejszym kościołem w okolicy. Swoją dostojnością zapiera dech w piersiach. Ogrom jej wnętrza i nagromadzonych w nim detali zachwyca. Warto zwiedzić największy kościół Sandomierza.

Add a comment

Czytaj więcej: Bazylika katedralna

Kościół świętego Jakuba

Kościół świętego Jakuba, widok od strony zamku

Kościół świętego Jakuba jest najstarszą świątynią w mieście. To najbardziej tajemniczy kościół, spośród pięciu zabytkowych w Sandomierzu. Owiany mnóstwem legend i mrożących krew w żyłach opowieści zachwyca cały czas. Kościół, położony na przepięknym wzgórzu świętojakubskim, dla turystów otwarty jest codziennie.

Add a comment

Czytaj więcej: Kościół świętego Jakuba

Zmumifikowane zwłoki Teresy Izabeli Morsztynówny

Trumna z ciałem Teresy Izabeli Morsztynówny wystawiona jest na widok publiczny

Są w kościele świętego Józefa w Sandomierzu. To jedno z miejsc, które jest dość mało uczęszczane przez turystów, a nawet przez grupy wycieczkowe. Od Rynku Starego Miasta kościół oddalony jest o około 5 minut drogi piechotą. Warto obejrzeć zmumifikowane zwłoki wojewodzianki sandomierskiej, spoczywające w podziemiach sandomierskiej świątyni.

Add a comment

Czytaj więcej: Zmumifikowane zwłoki Teresy Izabeli Morsztynówny

Stare Miasto, Rynek, malownicze uliczki

Rynek, dolna pierzeja widziana spod studni

Tym, co najbardziej kojarzy się z sandomierską starówką na pewno jest gotycki ratusz oraz zabytkowe kamienice okalające dość dużych rozmiarów Rynek.

Add a comment

Czytaj więcej: Stare Miasto, Rynek, malownicze uliczki

Dom Długosza (Muzeum Diecezjalne)

Dom Długosza widok od frontu

Są tylko trzy takie w Polsce, w Sandomierzu, Krakowie i Wiślicy. Dom Jana Długosza, w którym obecnie mieści się Muzeum Diecezjalne. Pomijając przepiękne położenie i gotycką architekturę budynku, trzeba wspomnieć o niezwykłym muzeum w Domu Długosza z jego niesamowitymi zbiorami na skalę światową.

Add a comment

Czytaj więcej: Dom Długosza (Muzeum Diecezjalne)

Ucho Igielne czyli Furta Dominikańska

Ucho Igielne. Widok od ulicy Podwale

Furta Dominikańska zwana również Uchem Igielnym jest ostatnią istniejącą furtą w muchach obronnych Sandomierza.

Add a comment

Czytaj więcej: Ucho Igielne czyli Furta Dominikańska

Wąwozy lessowe Sandomierza

Wąwóz Królowej Jadwigi w Sandomierzu

Wąwozy lessowe w Sandomierzu to po Górach Pieprzowych kolejna niezwykła osobliwość przyrody. Największy z nich, Królowej Jadwigi czaruje swoim pięknem i zarazem ogromem. Jest też mniejszy wąwóz, staromiejski.

Add a comment

Czytaj więcej: Wąwozy lessowe Sandomierza

Góry Pieprzowe czyli sandomierskie Pieprzówki

Widok na Góry Pieprzowe

Góry Pieprzowe potocznie zwane sandomierskimi Pieprzówkami to jedno z przyrodniczo najpiękniejszych miejsc w regionie świętokrzyskim. Niestety, niedoceniane przez turystów. Oddalone są od Sandomierza o cztery kilometry. Chcąc przetrzeć szlaki sandomierskich gór, należy pojechać samochodem lub pójść pieszo. Bez względu na porę roku, góry przyciągają turystów a niezapomniane widoki pozostają w pamięci na długie lata.

Add a comment

Czytaj więcej: Góry Pieprzowe czyli sandomierskie Pieprzówki

Zamek Królewski

Zamek w Sandomierzu. Widok od ulicy Zamkowej

Pierwsze wzmianki o budowlach w miejscu, w którym obecnie stoi Zamek Królewski w Sandomierzu pochodzą z dziesiątego wieku.

Add a comment

Czytaj więcej: Zamek Królewski

Ratusz

Ratusz w Sandomierzu

Pochodzący z 1349 roku Ratusz w Sandomierzu był wielokrotnie niszczony w czasie wojen i pożarów. Pierwotnie wzniesiony zaraz po najeździe Litwinów. Dzisiaj zajmuje centralną część Rynku Starego Miasta i jest fantastycznym tłem do pamiątkowych fotografii z Sandomierza

Add a comment

Czytaj więcej: Ratusz

Kościół świętego Michała

Kościół świętego Michała w Sandomierzu. Fotografia z bramy na dziedziniec przykościelny

Kościół świętego Michała Archanioła w Sandomierzu powstał w latach 1686-1692. Łączy się z dawnym klasztorem panien benedyktynek i stanowi klasyczny przykład architektury barokowej.

Add a comment

Czytaj więcej: Kościół świętego Michała

Collegium Gostomianum

Collegium Gostomianum. Widok od ulicy Jana Długosza

Obecna szkoła średnia mieszcząca się w Collegium Gostomianum w Sandomierzu jest jedną z najbardziej elitarnych w Polsce. Jednocześnie jej historia zalicza ją do tych z najdłuższą tradycją.

Add a comment

Czytaj więcej: Collegium Gostomianum

Kościół świętego Pawła

Ołtarz główny w kościele świętego Pawła w Sandomierzu

To jeden z najstarszych budynków Sandomierza. Pochodzi z 1226 roku. Wówczas zbudowano go z drewna, na polecenie Iwona Odrowąża ? biskupa krakowskiego.

Add a comment

Czytaj więcej: Kościół świętego Pawła

Kościół świętego Ducha

Kościół świętego Ducha. Widok od strony Bramy Opatowskiej i ulicy Opatowskiej.

Gotycki kościół świętego Ducha w Sandomierzu to jedna z najstarszych budowli Sandomierza, a jednocześnie kolebka dobroczynności w tym mieście. Jego początki sięgają 1222 roku.

Add a comment

Czytaj więcej: Kościół świętego Ducha

Dawna synagoga

Synagoga została wybudowana w 1768 roku, w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się inna, przy ulicy Żydowskiej 4.

Add a comment

Czytaj więcej: Dawna synagoga

Pałac Biskupi

Pałac Biskupi w Sandomierzu

Wzniesiony w latach 1861 ? 1864 pałac Biskupi wyróżnia się na tle sandomierskiej architektury. Do jego zbudowania wykorzystano materiały z rozbiórki dwóch kościołów (Marii Magdaleny i świętego Piotra).

Add a comment

Czytaj więcej: Pałac Biskupi