Sandomierz nie miał tyle szczęścia co inne miasteczka do częstego występowania w filmach i serialach. Gdyby Polakom, jeszcze przed powstaniem serialu "Ojciec Mateusz", pokazać ujęcia z Sandomierza, powiedzieliby, że nie wiedzą, które to z polskich miast, w przeciwieństwie do ujęć z Torunia, Warszawy, Krakowa, Gdańska - te widoki znają prawie wszyscy. Mimo to, Sandomierz kilka razy stawał się tłem do kilku produkcji.

TrochÄ™ historii. Pierwsze produkcje filmowe w Sandomierzu

Kadr z filmu "Spotkanie w Bajce", który realizowany był w latach 60. w Sandomierzu

Warto zaznaczyć, że Sandomierz zaliczył swój ekranowy debiut przeszło 95 lat temu, w 1920 roku, kiedy szwedzki filmowiec postanowił nakręcić Klasztor pod Sandomierzem. Niestety zdjęcia powstały w Szwecji, na tle makiety sandomierskiego zamku. Dopiero w 1962 roku Sandomierz ponownie i we własnej osobie pojawił się w filmie Spotkanie w Bajce. Starsi mieszkańcy miasta rozpoznają w filmowej kawiarence obecną Kordegardę.

Add a comment

Czytaj więcej: Trochę historii. Pierwsze produkcje filmowe w Sandomierzu

Sandomierz. Miasto Ojca Mateusza

Artur Żmijewski. Odtwórca głównej roli Ojca Mateusza

Choć Sandomierz swój debiut na kinowym i telewizyjnym ekranie zaliczył już kilka dekad temu, dopiero ?Ojciec Mateusz? emitowany od 2008 roku w telewizyjnej Jedynce przyniósł miastu ogromną popularność. Zabytkowa architektura i niepowtarzalny klimat spowodowały, że gród nad Wisłą stał się twarzą serialu, na równi z Arturem Żmijewskim, czyli serialowym Ojcem Mateuszem.

Add a comment

Czytaj więcej: Sandomierz. Miasto Ojca Mateusza

Film Ziarno Prawdy

Jedną ze scen realizowano na skarpie zachodniej, u stóp dawnej synagogi

?Ziarno prawdy to tekst, który ma wszystko: ważny temat, wciągającą intrygę, świetnego, nietuzinkowego bohatera, kapitalną konstrukcję.? ? Borys Lankosz, reżyser filmu na podstawie książki Zygmunta Miłoszewskiego.

Add a comment

Czytaj więcej: Film Ziarno Prawdy