Bazylika katedralna

Sandomierska katedra

Sandomierska katedra jest najpiękniejszym kościołem w okolicy. Swoją dostojnością zapiera dech w piersiach. Ogrom jej wnętrza i nagromadzonych w nim detali zachwyca. Warto zwiedzić największy kościół Sandomierza.

Katedra w Sandomierzu została wybudowana w stylu gotyckim na miejscu wcześniejszego kościoła, który został zburzony po najeździe tatarskim w 1259 roku. Katedrę ufundował w 1360 roku Kazimierz Wielki, który według zapisków Jana Długosza, w ten sposób pragnął odkupić swoje winy za wydanie rozkazu zamordowania wikariusza krakowskiego Marcina Baryczki. W 1656 roku wzniecony przez Szwedów pożar ogarnął dach świątyni, nie powodując na szczęście zniszczenia wnętrza. Skutkiem tego wydarzenia było jednak odymienie ścian i pokrycie ich grubą warstwą sadzy. W 1663 roku ukończono budowę nowego dachu dwuspado­we­go, a w latach 1670-1674 przebudowano w stylu barokowym fasadę i dobu­dowano kruchtę zachodnią.

Wnętrze Katedry w stylu barokowo-rokokowym i bogata dekoracja rzeźb przyciąga co roku bardzo dużą liczbę turystów. W prezbiterium możemy podziwiać freski bizantyjsko-ruskie ze scenami z życia Maryi i Chrystusa, które zostały odkryte przypadkowo. Freski ufundował w 1416 roku król Władysław Jagiełło. Największy fresk przedstawia Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny. W Polsce to najcenniejsze freski tego typu.

W prezbiterium znajduje się ołtarz główny z czarnego marmuru, który zaprojektował Franciszek Placidi. Uwagę z pewnością przyciągnie dwanaście wielkich obrazów malowanych przez Karola de Prevot w latach 1708-1737. Obrazy przedstawiają męczeńską śmierć pierwszych chrześcijan. Obrazów jest dwanaście, tyle co miesięcy w roku. Obrazy tworzą kalendarium świętych męczenników kościoła.  Są też cztery obrazy poza cyklem kalendarza. Przedstawiają dzieje Sandomierza również w kontekście śmierci.

  • W katedrze obowiązuje bezwzględny zakaz fotografowania z użyciem lampy błyskowej.
  • Cegiełka na renowację kościoła, 1 zł dzieci, 2 zł osoby dorosłe
  • Godziny otwarcia świątyni są przestrzegane. Spóźnialscy "pocałują" klamkę
  • Nie wypada zwiedzać podczas nabożeństw
  • W miesiącach popularnych dla zawierania małżeństw, w soboty, kościół jest często niedostępny praktycznie przez cały dzień
  • W świątyni można kupić widokówki, przewodniki książkowe po obiekcie oraz ulotki informacyjne

Bazylika katedralna w Sandomierzu w swoich murach gościła Władysława Jagiełło, królową Jadwigę, Jana Pawła II, pierwszego prymasa Polski Mikołaja Trąbę, historyka Jana Długosza. Sandomierz z pewnością jest miastem, który warto odwiedzić ze względu na piękną Katedrę, która posiada swój niepowtarzalny charakter, zapewniając duchowe przeżycie oraz poznanie historycznych ciekawostek.

Czytaj więcej: >> Zasady zwiedzania bazyliki katedralnej oraz godziny otwarcia