Trochę historii. Pierwsze produkcje filmowe w Sandomierzu

Warto zaznaczyć, że Sandomierz zaliczył swój ekranowy debiut przeszło 95 lat temu, w 1920 roku, kiedy szwedzki filmowiec postanowił nakręcić Klasztor pod Sandomierzem. Niestety zdjęcia powstały w Szwecji, na tle makiety sandomierskiego zamku. Dopiero w 1962 roku Sandomierz ponownie i we własnej osobie pojawił się w filmie Spotkanie w Bajce. Starsi mieszkańcy miasta rozpoznają w filmowej kawiarence obecną Kordegardę.

Powyżej szwedzki film "Klostret i Sendomir" pierwsza produkcja z udziałem makiety sandomierskiego zamku.

W 1962 roku powstał film w reżyserii Jana Rybkowskiego ?Spotkanie w Bajce?. Dzisiaj film jest świetnym dokumentem obrazującym Sandomierz lat 60., a filmowa Bajka to kawiarenka istniejąca do dzisiaj pod współczesną nazwą Kordegarda. W filmie zagrali Gustaw Holoubek, Andrzej Łapicki, Aleksandra Śląska.

Niektórzy sandomierzanie wspominają działa pod kościołem świętego Jakuba i aktorów ubranych w barwne stroje. W 1965 roku powstawały tu zdjęcia do filmu ?Popioły? Andrzeja Wajdy. Wnętrze trzynastowiecznego kościoła zaadaptowano na filmowy szpital, a w jego otoczeniu wojska napoleońskie stoczyły bitwę z Austriakami. Film jest ekranizacją powieści Stefana Żeromskiego i obrazuje walki stoczone przez wojska polsko-austriackie o Sandomierz w 1809 roku.

W 1977 roku powstał ?Gdzie woda czysta i trawa zielona?. Tu akcja również rozgrywa się w Sandomierzu. To tylko niektóre z produkcji, w których można było zobaczyć takie miejsca jak Rynek, ulicę Lwowską, kościół pod wezwaniem św. Pawła i wiele innych. Film przedstawia losy młodego działacza partyjnego, który chce się podjąć uzdrowienia atmosfery w mieście zaniedbanym w wyniku rządów kliki. Główną rolę sekretarza Kuriaty zagrał Tadeusz Borowski.

Częściowo w Sandomierzu realizowano też zdjęcia do kilku odcinków miniserialu "Detektywi na wakacjach" (1979).

?Zygfryd? to kolejna produkcja powstała w całości w Sandomierzu. Film zrealizowano w 1986 roku na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Główne role przypadły Gustawowi Holoubkowi, Marii Pakulnis i Janowi Nowickiemu. Akcja rozgrywa się w 1936 roku. Do małego miasteczka na krańcach Polski przyjeżdża cyrk. Jego dyrektorem jest Waldo, którego żona, woltyżerka Maria, zdradza z młodym akrobatą Zygfrydem. Podczas przedstawienia Zygfryd zwraca na siebie uwagę starszego pana, estety i humanisty. Jak opisuje film Donata Zielińska w Leksykonie polskich filmów fabularnych, to śmiały film obyczajowy, poruszający rzadko występujący w polskim filmie problem homoseksualizmu.

Po 2000 roku w Sandomierzu zrealizowano jedynie kilka spotów reklamowych dla operatorów telekomunikacyjnych: Telekomunikacja Polska czy Plus GSM. Jeden z nich wyreżyserował Jan Jakub Kolski. Miasto w tych spotach było w nich ledwo rozpoznawalne. Realizowano też reklamę kas oszczędnościowo-kredytowych SKOK z udziałem Artura Żmijewskiego (2010-2011). W 2013 część zdjęć realizowano w Sandomierzu do filmy "Gabriel".

W 2004 roku zrealizowano jeden z odcinków programu turystycznego "Para w Polskę", emitowanego w TVP

W 2014 zrealizowano ujęcia do filmu Ziarno Prawdy, ekranizacji kryminału Zygmunta Miłoszewskiego. Nieprzerwanie od 2008 roku w Sandomierzu realizowane są zdjęcia plenerowe do serialu Ojciec Mateusz.

W 2015 zrealizowano i wyemitowano na TVN Meteo Active program Skok na Weekend. W odcinku prezentowano uroki Sandomierza.

W 2016 roku, w kwietniu, na Starym Mieście nagrywano reklamę piwa Tyskie.

Co ciekawe, to również w Sandomierzu realizowano ujęcia plenerowe teledysku do piosenki Anny Jantar "Nic nie może wiecznie trwać".

Teledysk Anny Jantar, nakręcono w 1979 roku u stóp Bramy Opatowskiej. Był to jeden z jej ostatnich wideoklipów. W archiwach telewizyjnych nie zachowała się pełna wersja.