Zwiedzanie Sandomierza meleksem. Alternatywa dla tych, co nie lubią dużo chodzić

Opublikowano: niedziela, 23 lipiec 2017 Lena Stankiewicz Drukuj E-mail

Zwiedzanie Sandomierza meleksem jest alternatywą zwiedzania Sandomierza na piechotę. Meleksem objeżdża się najważniejsze miejsca. To dobry sposób dla osób, które nie chcą chodzić. Poza tym, meleks dowiezie do odległych o kilometr Wąwozu Królowej Jadwigi oraz bulwarów nad Wisłą.

Zwiedzanie Sandomierza meleksem rozpoczyna się na Rynku Starego Miasta. Meleksy parkują przy restauracjach: Pod Ciżemką oraz przed restauracją Staromiejską. Wycieczka po Sandomierzu meleksem kosztuje 25 złotych od osoby dorosłej oraz 15 złotych od dziecka. Zwiedzanie trwa około 40 minut. Niektóre meleksy jeżdżą innymi trasami. Na ogół droga wiedzie koło bazyliki katedralnej. Tutaj dla chcących jest krótki postój, można wejść do katedry, pod warunkiem, że będzie otwarta. Następnie przejeżdżamy nad Wisłę i do wąwozu Królowej Jadwigi. Do samego wąwozu meleksem nie wjeżdża się, dlatego meleks zatrzymuje się na dziesięć minut u wejścia do wąwozu. W tym czasie turyści idą do wąwozu i podziwiają jego piękno. Następnie trasa wiedzie koło zamku, ulicą Podwale. W tym czasie oglądamy Ucho Igielne, budynek dawnej Synagogi oraz mury miejsce. Meleks przejeżdża niedaleko Bramy Opatowskiej. Ulicą Sokolnickiego wracamy na Stare Miasto. I jest to już koniec wycieczki.

W meleksie odtwarzany jest głos lektora, który opowiada o historii Sandomierza oraz o historii zabytków. Przejazd i nagranie są z sobą zsynchronizowane. Kiedy meleks jedzie koło zamku królewskiego, akurat w tym czasie, z głośnika głos lektora mówi o zamku. Podobnie jest na przykład z Bramą Opatowską.

Meleksów na Starym Mieście jest kilkanaście. Osoby indywidualne nie muszą rezerwować zwiedzania Sandomierza meleksem. Wymagana jest rezerwacja w przypadku dużym grup zorganizowanych. Meleksy posiadają nagrany głos lektora w kilku językach.