Zbrojownia rycerska w Sandomierzu. Niezwykle pozytywne miejsce

Opublikowano: środa, 24 luty 2016 Lena Stankiewicz Drukuj E-mail

Znajdując się na sandomierskim Rynku warto zobaczyć wnętrza Zbrojowni Rycerskiej. To siedziba Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, działającej od 1994 roku. Ostatnio, to jedno z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych.

To miejsce, które przyciąga wycieczki, ale nie tylko ? każdy kto interesuje się historią rycerstwa w Polsce powinien tam zajrzeć. Przede wszystkim znajduje się tam ekspozycja strojów z różnych epok, zbroi rycerskich, a także dawnych broni.

Jako jedno z niewielu miejsc tego typu, sandomierska zbrojownia umożliwia przymierzenie zbroi i wzięcie do ręki takich broni jak halabarda, miecz czy kusza. Dla pań istnieje możliwość przymiarki sukni z doby renesansu i baroku. Ponadto, w zbiorach zbrojowni znajdują się takie bronie jak piki, włócznie, broń biała (rapiery, topory), tarcze, hełmy, muszkiety, hakownice, a nawet dwie armaty pochodzące z piętnastego i siedemnstatego wieku.

Dodatkową atrakcją tego miejsca jest katownia, w której swoje miejsce znalazły akcesoria do wymierzania kar dla niegodziwych mieszkańców Sandomierza. Można tam zobaczyć między innymi dyby, maski wstydu czy pręgierz, a nawet najprawdziwszy pas...cnoty

Zbrojownia jest otwarta w sezonie codziennie od godziny 10 do 16. Dużą atrakcją dla turystów są weekendowe zmiany warty pod figurą Matki Boskiej na rynku, organizowane przez Chorągiew. Równocześnie w Kamienicy Oleśnickich inscenizowane są bale dworskie oraz organizowane pokazy walk z użyciem dawnej broni białej.