Święto Młodego Wina w Sandomierzu

Opublikowano: sobota, 21 listopad 2015 Iza Nowak Drukuj E-mail
Oprócz degustacji, były też prelekcje na temat winiarstwa

Dwa dni trwało w Sandomierzu święto młodego wina. Przy okazji tyryści mogli bez przeszkód degustować młody trunek. Dla winiarzy była to okazja do wymiany doświadczeń.

Wydarzenie stało się w mieście cykliczną imprezą, organizowaną już po raz trzeci. Prezentacji gospodarstw dokonali właściciele oraz gospodarze ośmiu winnic zrzeszonych w Sandomierskim Stowarzyszeniu Winiarzy: Winnicy Płochockich, Winnicy nad Jarem, Winnicy Sandomierskiej, Winnicy Faliszowice, Winnicy Sztukówka, Winnicy Modła, Winnicy Avra oraz Winnica Nad Źródłem.
 
W sandomierskim ratuszu odbywały się prelekcje i warsztaty. Z kolei w zamku miała miejsce kolejna część spotkania, z udziałem władz samorządowych i pasjonatów winiarstwa. Spotkanie poprowadzili: Sylwia Rybacka, dyrektor Fundacji Kultury Ziemi Sandomierskiej oraz Marcin Płochocki z Winnicy Płochockich.
 
Winiarze symbolicznie przekazali beczkę z młodym winem oraz sadzonki winorośli. Katarzyna Zioło, asystent burmistrza Sandomierza, na czas święta młodego wina, powierzyła przedstawicielom Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy symboliczny klucz do bram miasta. Po części oficjalnej ulicami miasta, przy akompaniamencie Sandomierskiej Orkiestry Dętej, ruszył barwny pochód z młodym winem, który poprowadziła Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Jednym z ostatnich punktów programu były rozmowy i spotkania z winiarzami w sandomierskich restauracjach i kawiarniach, którzy chętnie dzielili się swoją wiedzą, udzielali cennych wskazówek i opowiadali o sukcesie, jaki osiągają na arenie ogólnopolskiej prezentując swój produkt.