Sandomierscy rycerze pojadą pod Wiedeń

Opublikowano: sobota, 30 styczeń 2016 Lena Stankiewicz Drukuj E-mail

Uroczystość odsłonięcia pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu odbędzie się w asyście Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Sandomierscy rycerze właśnie otrzymali propozycję udziału w tym wydarzeniu.

Uroczystości odbędą się 11 września. Pomnik króla ma stanąć niedaleko kościoła na wzgórzu Kahlenberg. To wzgórze, z którego król Jan III Sobieski dowodził bitwą.  Plany upamiętnienia Jana III Sobieskiego na miejscu bitwy były już niedługo po odsieczy wiedeńskiej. Nie zrealizowano ich. Udało się to dopiero po ponad 300 latach.

Sandomierscy rycerze otrzymali propozycję udziału we wrześniowej uroczystości od członków komitetu, tworzonego przez przedstawicieli Towarzystwa Strzeleckiego ?Bractwa Kurkowego?, artyści rzeźbiarze oraz literaci. Karol Bury, kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej jest bardzo zadowolony, że rycerstwo pod jego kierownictwem pojedzie do Wiednia. Podkreśla, że odsłonięcie pomnika to cenna inicjatywa, upamiętniająca wielkie zwycięstwo, jedną z najważniejszych bitew Europy.

Do Wiednia pojedzie około osiemdziesięciu rycerzy z Chorągwi oraz Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego. To bardzo duże przedsięwzięcie. Odsłonięcie monumentu będzie dużym wydarzeniem międzynarodowym, dla sandomierskiej chorągwi, najważniejszym.