Drastyczne podwyżki cen biletów do sandomierskich atrakcji

Opublikowano: poniedziałek, 16 grudzień 2019 Iza Nowak Drukuj E-mail

Koniec czasów taniego zwiedzania Sandomierza. Od 1 stycznia 2020 roku drożeją bilety wstępy do największych atrakcji turystycznych Sandomierza. Bilet wstępu na Bramę Opatowską ulgowy wzrósł o pięćdziesiąt procent, z 4 na 6 złotych. Ceny biletów nie zmieniły się w zbrojowni rycerskiej.

Właściciele i administratorzy obiektów podwyżki tłumaczą rosnącymi kosztami utrzymania: koniecznością wypłaty większych wynagrodzeń, rosnącymi kosztami energii, podatków i innych obciążeń.

Od 1 stycznia 2020 roku zmieniają się ceny biletów wstępu do Podziemnej Trasy Turystycznej, normalny z 13 na 14, ulgowy z 9 na 10 złotych. Podobnie, za wejście na taras widokowy na Bramie Opatowskiej trzeba będzie zapłacić więcej o dwa złote, z 4 na 6 i z 6 na 8 złotych. W przypadku bramy, to podwyżka drastyczna, o pięćdziesiąt procent. Obydwa obiekty administruje Sandomierskie Centrum Kultury. Dyrektor Wojciech Dumin, konieczność wzrostu cen tłumaczy rosnącymi kosztami. Ostatnia podwyżka w podziemiach i na bramie miała miejsce dwa lata temu i była dość spora, o 3 złote na bilecie.

Korektę cen przeprowadził też właściciel Gabinetu Figur Woskowych z postaciami z serialu Ojciec Mateusz. Cena biletu zmieniła się o złotówkę wyłącznie dla tak zwanych turystów indywidualnych. Od 1 stycznia z 14 na 15 i z 12 na 13. Ceny niezmienione z sezonu 2019 pozostają dla grup wycieczkowych powyżej dziesięciu osób i wynoszą 14 i 12 złotych.

Drożej za bilety trzeba będzie zapłacić za rejs statkiem po Wiśle. Bilet normalny w nowym sezonie to wydatek rzędu 16 złotych (wcześniej 15 złotych). Dzieci za rejs zapłacą o dwa złote więcej (z 11 na 13 złotych). O złotówkę cena biletu wzrosła w Muzeum Diecezjalnym, ale tylko dla osób dorosłych z 7 na 8 złotych. Emeryci zapłacą na poziomie sprzed roku, 4 złote. Podobnie dzieci, 3 złote.

Wejściówki nie podrożały w Zbrojowni Rycerskiej, 8 i 6. Zwiedzanie kościołów pozostało na niezmienionym poziomie, cegiełka 1 i 2 złote.

- Do tej pory Sandomierz wymieniany był w Polsce jako jeden z tańszych ośrodków turystycznych w kontekście biletów wstępu. Tanio w Sandomierzu już było - podkreśla Michał Leszczyński, prezes zarządu w spółce Biuro Przewodników i Zwiedzania Sandomierza. - Turysta będzie musiał mocno zastanawiać się co zwiedzić i dokonać wyboru w kontekście zasobności portfela. Wybierze pomiędzy rejsem statkiem, a podziemiami, wejściem na bramę, a zwiedzaniem Muzeum Diecezjalnego. Wybór turysty dla właścicieli poszczególnych obiektów, może okazać się tragiczny.

Tymczasem sezon 2020 nie przyniesie podwyżki cen usług przewodnickich, która w przypadku Sandomierza, jest jedną z najniższych w Polsce.