Dobiegło końca Święto Młodego Wina w Sandomierzu. Incydent z celnikami w tle

Opublikowano: niedziela, 20 listopad 2016 Lena Stankiewicz Drukuj E-mail

Dobiegło końca Święto Młodego Wina, organizowane przez Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy. Była to czwarta edycja imprezy, cieszącej się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem. Do miasta przyjechało prawie 500 gości z całej Polski i nie tylko. Czekały na nich spotkania, warsztaty ze specjalistami, a przede wszystkim młode wino z jedenastu lokalnych winnic.

Podczas uroczystego otwarcia głos zabrali ? oprócz przedstawicieli Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy ? Marek Bronkowski, burmistrz Sandomierz. Dziękując lokalnym producentom za ich pasję i zaangażowanie, podkreślali, że przyczynia się ona także do promocji miasta i regionu. Następnie uroczysty korowód sandomierskich winiarzy, rycerzy i orkiestry przeszedł z dziedzińca Zamku na Rynek Starego Miasta, gdzie winiarze otrzymali od burmistrza Sandomierza, Marka Bronkowskiego, klucze do miasta.


Podczas tegorocznego Święta Młodego Wina zaprezentowało się aż jedenastu producentów z Sandomierszczyzny i okolic: Winnica Carolus, Winnica Dom Bliskowice, Winnica Kędrów, Winnica Modła, Winnica Na Rozdrożu, Winnica Nad Jarem, Winnica Mazurak, Winnica Nobilis, Winnica Płochockich, Winnica Sandomierska oraz Winnica Św. Jakuba.


Święto Młodego Wina było doskonałą okazją dla mieszkańców i turystów, by poznać pasjonatów produkujących wino, porozmawiać o uprawie winorośli i oczywiście spróbować trunku z tegorocznych zbiorów. Nie zabrakło również merytorycznych dyskusji z ekspertami, warsztatów sommelierskich i prezentacji powstających w okolicach win ze starszych roczników. Tradycja winiarska odradza się na Sandomierszczyźnie od kilkunastu lat, a lokalne wina cieszą się coraz większym zainteresowaniem konsumentów. Zdobywają również nagrody w krajowych i międzynarodowych konkursach.


Radosną atmosferę Święta Młodego Wina zakłócił nieprzyjemny incydent ? kontrola z Urzędu Celnego. Jej powodem była dyskusyjna kwestia czy winiarze mogą nieodpłatnie częstować gości młodym winem. Urzędnicy skonfiskowali trzem producentom wino przeznaczone do degustacji. Jak wyjaśniają przedstawiciele Sandomierskiego Stowarzyszenie Winiarzy, organizującego Święto, na takim etapie nie mamy do czynienia z finalnym produktem, ale takim, który dopiero ma znamiona przyszłego wina, zapowiada jego przyszłe aromaty i smaki. Chociaż atmosfera Święta została zakłócona, a niektóre degustacje przerwane, w sobotnim koncercie galowym wzięło udział prawie 300 gości, których nie opuszczał doskonały humor. Zarówno dla winiarzy, jak i dla uczestników imprezy ważna była deklaracja burmistrza Sandomierza, że w przyszłym roku odbędzie się V edycja Święta Młodego Wina.

Więcej o akcji celników, na portalu regionalnego dziennika echodnia.eu Czytaj więcej: >> Skandal na święcie wina w Sandomierzu! Celnicy w akcji