Sandomierskie Pieprzówki, czyli jest gdzie spacerować
Góry Pieprzowe w Sandomierzu są dość charakterystyczne ze względu na brunatnoszarą barwę skał - łupków kambryjskich i kwarcytów. Wiatr, woda, słońce, wahania temperatury o różnych porach roku sprzyjają kruszeniu łupków, a te tworzą pył podobny do pieprzu ? stąd nazwa. Co ciekawe, Pieprzówki są najstarszymi polskimi górami.
Trzykilometrowy odcinek gór znajduje się częściowo w granicach administracyjnych Sandomierza, a wznosi na wysokości 199 metrów nad poziomem morza. Wraz z Sandomierzem, Góry Pieprzowe tworzą wschodnią część Gór Świętokrzyskich.
W niektórych przewodnikach można spotkać się z inną nazwą: ?Góry Różane?. A to za sprawą kolejnej specyficznej cechy Gór Pieprzowych, które stanowią znaczne skupisko dzikiej róży. Tutaj pojawia się ona aż w 15 gatunkach, co plasuje ją w czołówce naturalnych rosariów w Europie. Od 1979 roku góry objęto 18-hektarowym rezerwatem, natomiast turyści mogą je przemierzyć specjalnie do tego wyznaczonym czerwonym szklakiem rozpoczynającym się przy wale wiślanym w Sandomierzu bądź od strony Kamienia Plebańskiego i Kamienia Łukawskiego. Na pieszą wędrówkę warto będzie się wybrać przy w miarę suchej i słonecznej pogodzie. Zbocza Pieprzówek opadają stromo do Wisły, co jednocześnie tworzy niesamowite widoki, ale przy deszczowej pogodzie może okazać się niebezpieczne. Ponieważ szlak wyznaczono wąskimi ścieżkami, niekiedy łatwo można z niego zejść. Dlatego też dobrze będzie rozważyć zatrudnienie na taką wycieczkę przewodnika.