Dom Długosza (Muzeum Diecezjalne)

Dom Długosza widok od strony skarpy (od Wisły)

Są tylko trzy takie w Polsce, w Sandomierzu, Krakowie i Wiślicy. Dom Jana Długosza, w którym obecnie mieści się Muzeum Diecezjalne. Pomijając przepiękne położenie i gotycką architekturę budynku, trzeba wspomnieć o niezwykłym muzeum w Domu Długosza z jego niesamowitymi zbiorami na skalę światową.

Dom Długosza powstał w latach 1474-1478 z fundacji Jana Długosza dla zgromadzenia księży mansjonarzy. To gotycka budowla z cegły w układzie polskim, ozdobiony rombowymi wzorami. Z inicjatywy księży Józefa Rokosznego i Jana Wiśniewskiego najpierw w Seminarium Duchownym, a później w 1937 roku w Domu Długosza powstało Muzeum Diecezjalne, mieszczące zbiory sztuki sakralnej. Muzeum istnieje do dzisiaj.

Od strony południowej, nad wejściem, znajduje się tablica fundacyjna Jana Długosza z herbem Wieniawa. W muzeum układ pomieszczeń podzielono na siedem sal. Pierwsza z nich to dawna sień, na górę prowadzi schody w wąskiej klatce wykonanej w grubości muru.

W pierwszej chwili można pomyśleć, że eksponaty w salach poukładano przypadkowo, ale tak nie jest. To niezwykle przemyślana aranżacja. Wśród ekspozycji znajdują się liczne obrazy, między innymi jeden z najcenniejszych Matka Boska z Dzieciątkiem i świętą Katarzyną Aleksandryjską pędzla Łukasza Cranacha Starszego, portret króla Władysława Jagiełły, Trzy Święte, święta Marta, Agnieszka i Klara. Są stopy słonia, fajka Mickiewicza, włosy Napoleona, relikwiarz drzewa Krzyża Świętego podarowany po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem przez Władysława Jagiełłę.

Czytaj więcej: >> Godziny otwarcia zabytków Sandomierza poza sezonem od 25 października do 25 kwietnia

W pierwszej sali niezwykłym zabytkiem, jaki możemy podziwiać są rękawiczki świętej Królowej Jadwigi, która według legendy ofiarowała je chłopom ze wsi Świątniki w ramach podziękowania za pomoc w wydobyciu sań z zaspy śnieżnej, która uniemożliwiła dalszą podróż w stronę Krakowa. Druga sala to skarbnica wspaniałych, tekstylnych pozostałości z dawnych lat, w trzeciej prezentowane są między innymi: figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem z trzynastego wieku oraz portrety trumienne. Bilety wstępu: 8 złotych normalny, 4 złotych emeryci, 3 złote dzieci.